Skillnaden mellan medier med ansvarig utgivare och utan
Vet du vem som är ansvarig för det som står i tidningen? Vet du vem som är ansvarig för en blogg eller kommentater på nätet? Här får du svar!
Här är ett exempel: Strax före jul gjorde den socialdemokratiske riksdagsledamoten Per Svedberg bort sig. Han blev full på partiets julfest och antastade en kvinnlig partikollega. Det här fick redaktionen på nyhetssajten Politikerbloggen tips om någon dag senare. Den 17 december mitt på dagen skrev reportern Niklas Svensson om skandalen. Men man skrev inte ut Per Svedbergs namn.
Politikerbloggen är ofta först med nyheter, andra medier följer vad som händer på sajten. Snart har Expressen och Aftonbladet skrivit, också utan att namnge Per Svedberg.
Kvällstidningarna väljer att inte koppla på kommentarsfunktionen. Men det gör Politikerbloggen. Snabbt kommer det kommentarer - de flesta anonyma - med arga påhopp och gissningar vem det kan vara.
Några timmar senare har Per Svedberg namngetts och intervjuats i SR Gävleborg och SVT Gävledala. Men på nätet låter man bli att koppla på kommentarerna.
På Politikerbloggen fortsätter kommentarerna att flyta in. Bland annat skriver "Brigante" klockan 17.30 om att det handlar om Per Svedberg och lämnar en hel rad uppgifter om honom och hans liv, var han bor, var han har jobbat, vilka uppdrag han har haft. Fyra timmar senare skriver "Uncle Ben" och gör en länk som leder till en förvrängd informationsruta om Per Svedberg. Han har försetts med gristryne och öknamn.
Människor med makt måste tåla mer Vi har stor frihet att säga vad vi önskar i Sverige. De gränser du ska hålla dig innanför handlar framför allt om att inte människor ska skadas. När gränserna prövas i domstol får den som har makt och den som är känd finna sig i mer än andra. För att ta ett exempel: Statsminister Göran Persson fotograferades genom ett butiksfönster när han stoppade plockgodis i munnen. Det blev förstasida på Expressen. Nästan ingen annan i Sverige hade behövt stå ut med att få sådant småsnattande avslöjat.
Per Svedberg har makt och är som riksdagsman en av landets ledande politiker. Men det finns en gräns för vad han och vem som helst ska tåla. Kommentarerna på Politikerbloggen gav var för sig och tillsammans en effekt som var över gränsen. Per Svedberg blev både förtalad och grovt förolämpad.
Vem har ansvaret för det? De som skrev kommentarerna på Politikerbloggen publicerade själva. Det var ingen på redaktionen som granskade i förväg. Därför var varje skribent ansvarig - om polis eller åklagare hade valt att utreda om kommentarerna var brottsliga. När tidningar eller radio och tv trycker eller sänder uppgifter så har man full kontroll. En enda person, utgivaren, svarar då för att det som sägs inte är brottsligt.
Vad gäller för kommentarer och chattar på nätet? På nätet finns det andra möjligheter. Man kan ha kommentarer som inte publiceras förrän redaktionen läst och tryckt på knappen. Då har utgivaren ansvaret. Men det tycker många inte stämmer med nätets snabbhet och frihet. De flesta vill komma till tals direkt.
De stora mediesajterna har lång erfarenhet av debatt på nätet och de har tiotusentals kommentarer och chatinlägg varje dag. De vet när risken finns att kommentarerna spårar ur. Då kopplas kommentarfunktionen inte på. Som i fallet med Per Svedberg. Var går gränsen? En bra test på det du skriver är om du tycker att du kan stå för det med ditt namn. Om inte: går det att stryka eller skriva på ett annat sätt?
|
Kommentarer
Det är som är fruktansvärt med internet och ffa google är att tidningars notiser sparas från år till år, att en "nyhets händelse" från 2008 fortfarande går att ta upp 2012.