Mediekunskap

Från "noll koll" till medveten medieanvändare!
Under den här kategorin hittar du sådant som syftar till att utveckla dina elevers mediekunskap. Allt från övningar som på ett lustfyllt sätt bjuder in de allra yngsta i dagstidningarna till övningar som kan göra dem som kommit långt i utvecklingen till fullfjädrade mediekonsumenter med "full koll"!

Klicka här Skicka sidan
Flicka_laser_for_staty_cc

Finns det något för alla i tidningen?

En nyhet ska vara aktuell och intressera många. Dagstidningar strävar efter att tidningen ska innehålla något för alla, men blir resultatet alltid så? Diskutera frågan med hjälp av ett handfast lektionstips som utgår ifrån tidningen.

Passar för: år 4-6, so, mediekunskap, 1–2 lektioner.



Syfte:
  • öka elevernas mediekunskap
  • studera tidningens innehåll
  • diskutera om tidningen verkligen innehåller något för alla

Uppgift: Luska i tidningen

Passar för: främst 4-6 men även andra åldrar
Tidsåtgång: 40-60 min
Förberedelse: tillgång till tidningar
Genomförande:
1. Be varje elev att tänka på fem personer i sin familj/släkt/vänkrets, som de känner bra. Gärna personer i olika åldersgrupper och med olika kön. Be dem anteckna de personer de valt samt skriva korta fakta om dem (ålder, yrke, intressen).

2. Låt eleverna leta upp en sak i tidningen till varje person som de skulle vilja tipsa den personen om i dagens tidning. Du kan låta eleverna välja bland allt som finns i dagens tidning eller begränsa till exempelvis bara redaktionellt material.

3. Låt eleverna berätta för varandra om vilka personer de tänkt på och vad de valt åt dem. Varför har de valt just det?

4. Diskutera i klassen:

  • Finns något för alla i dagstidningen?
  • Hur kan tidningen tänka för att skriva för alla?
  • Är det så att alla mellan t ex 10-13 år vill läsa om samma saker?
  • Finns det material i dagens tidning som ni tycker passar till alla åldrar och olika kön?
  • Är det någon grupp som ni tycker syns för lite i tidningen? Vad kan vara anledningen till det?
  • Läser alla personer ni valt ut tidningen eller använder de andra nyhetskällor? Vilka i så fall? Varför?
  • Varför är det viktigt att det finns något för alla i tidningen?
  • Vad tycker ni är mest intressant/spännande att läsa om i tidningen? Varför?

Koppling till läroplanen:

I läroplanernas portalparagrafer slås fast att skolan ska verka för att: ”Eleverna skall kunna orientera sig i en komplex verklighet, med ett stort informationsflöde och en snabb förändringstakt. Studiefärdigheter och metoder att tillägna sig och använda ny kunskap blir därför viktiga. Det är också nödvändigt att eleverna utvecklar sin förmåga att kritiskt granska fakta och förhållanden och att inse konsekvenserna av olika alternativ.”

 
  /0 Svar 

BETYGSÄTT ÖVNINGEN!

Dålig  

Jättebra

 

Lägg till kommentar

Säkerhetskod
Uppdatera