Äldre tvingas ha nedkissade blöjor – får de anställda tala med pressen?
Vems ansvar är det att våra äldre har det bra? Och visste ni att anställda inom den privata vården som talar med journalister kan riskera jobbet? Diskutera nyheterna om missförhållanden i vården och vikten av meddelarskydd.
Passar för: år 6–9, gymnasiet, so, mediekunskap, värdegrund, 1–2 lektioner.
Syfte:
- att öka elevernas kunskaper om den svenska tryck– och yttrandefriheten
- att ge eleverna möjlighet att göra etiska ställningstaganden gällande vården av äldre
Uppgift 1: Vems ansvar?
Missförhållanden i vården har fått stor uppmärksamhet i medierna den senaste tiden. Vem har störst ansvar för att våra äldre har det bra? Diskutera tillsammans med eleverna.
Förberedelser: Kopiera upp övningsunderlaget (
ladda ner underlaget här ) och förbered internetuppkoppling för att visa artikeln.
Tidsåtgång: ca 60 min
Genomförande:
1. Inled med att tillsammans läsa artikeln i Aftonbladet: Jag kan inte vara tyst längre
2. Låt eleverna reflektera kring vem som har ansvar för att äldre i Sverige har det bra genom att göra övningen ”Vems ansvar” (
se kopieringsunderlag). Övningen kan göras enskilt, i par eller i smågrupper.
3. Gå igenom i helklass hur eleverna har placerat in olika aktörer i triangeln. Ett förslag är att göra en stor triangel på tavlan och där samla elevernas tankar.
4. Diskutera:
- Hur stor makt att påverka har de olika aktörerna i triangeln?
- Kan man ha stort ansvar även om man har lite makt att påverka?
- Ska privata företag kunna driva äldreboenden och göra vinst?
- Hur har elevernas egna äldre släktingar det? Bor de hemma eller på äldreboenden?
- Hur ser respekten för äldre ut i Sverige?
- Har eleverna egna exempel på äldrevård i andra länder? Hur ser det ut där? Jämför.
Uppgift 2: Vikten av meddelarfrihet
Den som arbetar i privat vård omfattas inte av meddelarskyddet. Vad innebär meddelarfrihet och varför är det viktigt att den finns?
Förberedelser: Tillgängliggör texten ”Om meddelarfriheten” för eleverna (
ladda ner kopieringsunderlaget här ). En del av övningen handlar om att eleverna själva ska hitta en nyhet. Denna del görs lämpligen som hemuppgift. Om den ska göras på lektionstid behöver eleverna tillgång till tidningar och/eller internet.
Tidsåtgång: ca 60 min
Genomförande:
1. Läs texten
”Om meddelarfrihet” tillsammans med eleverna.
2. Ge eleverna i uppgift att hitta en nyhet som sannolikt inte skulle ha funnits i medierna om det inte fanns meddelarskydd i Sverige. Ett tips är att leta efter formuleringar som ”enligt en säker källa” i nyhetstexten. Eleverna ska kunna motivera sitt val av nyhet.
3. Låt eleverna skriva rubriken på den nyhet de valt på en post-it lapp. Under rubriken ska de sammanfatta nyhetens innehåll så att det får plats på lappen. Sätt upp lapparna på tavlan.
4. Gå igenom lapparna och analysera vilken typ av nyheter det handlar om. Diskutera sedan:
- Är det nyheter som är viktiga för samhället och dess medborgare? Varför/varför inte?
- Vad skulle det få för konsekvenser om meddelarskyddet togs bort i Sverige?
- Bör även anställda på privata företag omfattas av meddelarskyddet? Fördelar/nackdelar?
Läs mer om meddelarfrihet och den privata vården i Tidningsutgivarnas debattartikel i Aftonbladet.
Koppling till skolans styrdokument:
Ur Lgr11, skolans värdegrund och uppdrag, sid 10:
Det etiska perspektivet är av betydelse för många av de frågor som tas upp i skolan. Perspektivet ska prägla skolans verksamhet för att ge grund för och främja elevernas förmåga att göra personliga ställningstaganden.
Ur kursplanen i samhällskunskap, sid. 202:
Undervisningen i samhällskunskap ska behandla följande centrala innehåll
i årskurs 7–9:
Mediernas roll som informationsspridare, opinionsbildare, underhållare och granskare av samhällets maktstrukturer.
Motsvarande kopplingar finns även för gymnasieskolan i SKOLFS 2011:144 och Lgr 94.