Sprid ordet om barnets rättigheter!
I det här lektionstipset som utgår från World's Children's Prize lär sig eleverna om barnets rättigheter lokalt, nationellt och globalt. I ett rollspel ordnar de också sin egen presskonferens om barnets rättigheter, i klassrummet eller kanske för hela skolan!
Bildtext: På en World’s Children’s Pressconference i Stockholm 2009 avslöjar Rickard Jansson att Nelson Mandela och Graça Machel blivit Årtiondets barnrättshjältar. Majid Benachenhou och Louise Rosengren, som står bakom Rickard på bildem, berättade om hur barnets rättigheter kränks i Sverige. Foto: World’s Childrens Prize
Syfte: Lektionstipset ger eleverna chansen att lära sig mer om barnets rättigheter och om hur man gör sin röst hörd genom medierna. En av uppgifterna är utformad som ett rollspel, där eleverna förbereder och håller en presskonferens.
Lektionstipset är inspirerat av den svenska organisationen World’s Children’s Prize (WCP) arbete. De driver världens största utbildningsprogram om barnets rättigheter. Kanske är din klass redan med? Då kan lektionstipset fungera som en förberedelse.
En viktig del av WCP-programmet är att barn håller egna presskonferenser två gånger om året. Första gången när årets tre priskandidater avslöjas och sedan när årets vinnare tillkännages. I år inleds programmet den 25 januari. Då håller elever presskonferenser i skolor över hela Sverige och världen. Nästa våg av presskonferenser håller eleverna i maj. WCP kallar dem World’s Children’s Press Conferences.
Uppgift 1: Diskutera barns rättigheter
Passar för: Åk 4-9
Syfte: Att få kunskap om barns levnadsvillkor och kampen för barnets rättigheter i olika delar av världen
Tidsåtgång: 20 min
Förberedelse: Tillgång till internet
Genomförande:
1. Titta på ett filmklipp där barn från olika delar av världen ger exempel på vilka kränkningar de har utsatts för. Barnen i videon kämpar för barnets rättigheter genom World’s Prize Children internationella barnjury. Här finns filmen på YouTube.
2. Diskutera i mindre grupper vad barnen berättar om.
Titta sedan på filmklippet där 2011 års mottagare av World’s Children’s Prize berättar om sitt framgångsrika arbete med och för barnsoldater i ett av Afrikas värsta krig. Här finns filmen på YouTube.
3. Avrunda med att be barnen berätta kort om hur de upplever att deras egna rättigheter respekteras eller kränks i vardagen, till exempel i skolan.
Uppgift 2: Barnens egen presskonferens – ett rollspel
Passar för: Åk 4-9
Syfte: Att få kunskap om hur man gör sin röst hörd via medierna genom att hålla en presskonferens
Tidsåtgång: 40-60 min
Förberedelse: Tillgång till internet, skrivmaterial
Genomförande:
1. Vad är en presskonferens?
Berätta kort vad en presskonferens är: när ni har något viktigt att berätta och vill nå ut snabbt till så många som möjligt är det bra att ordna en presskonferens. En presskonferens kan handla om allt från ett nytt dataspel till en hemsk olycka. De som berättar brukar sitta på en liten scen. Journalister och fotografer är "publik" och ställer frågor.
2. Gruppdiskussioner
Dela upp klassen i mindre grupper och låt dem diskutera. Du kan dela upp olika uppgifter till grupperna och låta dem presentera vad de kommit fram till för varandra. Alternativet är att låta alla grupper diskutera fritt utifrån punkterna nedan, och sedan samla in de olika förslagen och sammanfatta i helklass.
Grupp 1: Välj en lokal för presskonferensen En presskonferens kan ordnas var som helst. Inom- eller utomhus, på en lekplats, i ett slott eller en skolmatsal. Var skulle ni vilja hålla er? I klassrummet, aulan eller på stan? Eftersom ni ska berätta om något viktigt behöver ju lokalen symbolisera detta. Vilken är er orts viktigaste byggnad? Kanske kan någons förälder hjälpa till? Idrottsföreningar kan också ibland erbjuda bra lokaler.
Grupp 2: Vilka medier ska bjudas in? Diskutera över vilka medier som finns på er ort, och i Sverige, som kan vara intresserade. Var är det viktigast att synas? Vilka medier är populärast bland barn respektive vuxna? Det kan vara tidningar, webbsajter, TV-program eller radioprogram. Gör en lista på vilka ni vill sprida information till och bjuda in.
Grupp 3: Barnets rättigheter lokalt, nationellt och globaltEn bra presskonferens ger alltid ett lokalt perspektiv. Det ger journalisterna något att hänga upp sin nyhet på. Därför är det viktigt att barnen inte bara berättar om de tre priskandidaterna och deras arbete med barnets rättigheter, utan också ger lokala exempel.
Hur kan respekten för barnets rättigheter kan bli bättre i er skola och på hemorten. Gör en lista på vad som fungerar bra och dåligt. Det kan handla om allt från en trasig klätterställning till mobbning eller en för hårt trafikerad väg till skolan. Genom medierna kan eleverna sedan få fram sitt budskap till politikerna.
Grupp 4: Vad ska presskonferensen innehålla?Hur kan man göra presskonferensen rolig och intressant men inte för lång? Journalister har ofta bråttom! Fundera över hur ni ska presentera fakta om WCP och om barnets rättigheter. Ska ni visa film och bilder eller bara prata? Kanske kan någon spela musik eller dansa som inledning och avslutning? Ska man göra det extra spännande när ni ska avslöja kandidater eller pristagare? Kanske kan någon spela en liten fanfar eller trumma just innan ni berättar?
3. Förberedelser inför konferensenDela upp klassen. En större grupp elever anordnar presskonferensen medan en mindre grupp tar på sig rollen som journalister.
Gruppen som ska hålla presskonferensen: Eleverna förbereder presskonferensen och tar på sig olika uppgifter. Några ska prata, andra kanske ska spela musik eller sköta tekniken. Eleverna ska:
- Dela upp ansvaret. Vem gör vad?
- Göra ett så kallat ”körschema”; en turordning för dem som ska prata, visa bilder eller spela musik.
- Träna på uppgifterna genom att exempelvis läsa upp fakta, sjunga en sång och så vidare. Tänk på att göra det extra spännande när ni ska avslöja kandidater eller pristagare.
- Skriv pressmeddelande eller ladda ner ett färdigt. Som sista punkt kan ett pressmeddelande delas ut till journalisterna där de viktigaste punkterna i nyheten sammanfattats. Ni kan få hjälp på WCP-sajten (från och med den 25 januari finns bilder och en pressrelease att ladda ner där): http://worldschildrensprize.org/media-room
- Om tid finns kan gruppen gör personliga inbjudningar och/eller affischer. Fundera över vem som är bra på vad. Vem ritar snyggt? Vem är bra på att skriva? Vem gillar att ringa upp folk? Vem tycker om att blogga eller använda andra sociala medier?
Gruppen som spelar journalister:Eleverna kan ta på sig olika roller, som skrivande journalister, TV-journalister, radiojournalister eller fotografer och filmare. De behöver förbereda sig inför presskonferensen genom att skriva frågor. Eleverna ska:
- Ta reda på fakta om World’s Children’s Prize.
- Förbereda frågor som de ska ställa på presskonferensen.
- Träna två och två på att ställa frågor och följdfrågor.
4. Dags för presskonferens!Låt presskonferensen gå av stapeln i den lokal som gruppen bestämt tidigare. De som håller i presskonferensen tar plats på scenen/längst fram. De som spelar journalister samlas framför med kameror, mikrofoner och anteckningsblock i högsta hugg. Nu är det bara att sätta igång!
Fördjupning
Om presskonferensen som rollspel går bra, och om eleverna vill, kan ni anmäla klassen till World’s Children’s Prize och delta i nästa presskonferens som är i maj. Kanske vill ni börja med att bjuda in andra klasser eller till och med hela skolan? Det är ett bra sätt att sprida information om barnets rättigheter!
Inspiration
För att få inspiration kan ni titta på videoklippet från 2009 då barn över hela världen höll i presskonferenser. Vilka problem för barn tar de upp från sina hemländer? Vilka svenska problem skulle ni ta upp? Är det samma problem? Om de skiljer sig åt; vad beror det på?
Här finns filmklippet på YouTube.
World’s Children’s Prize – en kort bakgrund
- Lärare jorden runt använder WCP-programmet för att stärka sina elevers kunskap om barnets rättigheter, demokrati och miljön. Målet är att skapa en mer medmänsklig värld där barnets rättigheter tillgodoses och där barn får göra sin röst hörd. Över 27 miljoner elever i fler än 100 länder stödjer WCP, som får stöd av bland annat Sida och Rädda Barnen. Drygt 1 600 svenska skolor deltar. Drottning Silvia har kallat World’s Children’s Prize för ”Barnens Nobelpris” för att understryka hur viktigt det är. Tidigare har bland annat Nelson Mandela fått priset.
- WCP-programmet genomförs i flera steg. Efter att ha arbetat med barnets rättigheter med hjälp av en tidning och websajt avslutas programmet med en världsomröstning. Miljontals skolbarn anordnar egna val och röstar på sin favorit bland de nominerade barnrättshjältarna.
- Om du och dina elever vill delta i WCP-programmet och få chansen att hålla en presskonferens ”på riktigt” behöver ni registrera er skola på webben. Läs mer på: http://worldschildrensprize.org
Koppling till läroplanen
Centralt innehåll i ämnet samhällskunskap (årskurs 4-6):
De mänskliga rättigheterna, deras innebörd och betydelse, inklusive barnets rättigheter i enlighet med barnkonventionen.
Länkar
Läs mer om programmets olika steg i lärarguiden på nätet
Om röstningsprocedurer från olika delar av världen
Några andra vinnare berättar om sitt arbete
Drottning Silvia delar ut priset i Mariefred
Så arbetade en skola i Uppsala med programmet
Animerat Youtube klipp där förra årets nominerade presenterar sig
Nominerade 2011
Aung San Suu Kyi ny beskyddare av priset 2011