Ska du köpa något på En köpfri dag?
En köpfri dag firas lördagen den 26 november, lagom till att julhandeln startar. Miljontals människor världen över låter bli att handla i ett dygn för att skapa medvetenhet om hur mycket vi handlar, ofta i onödan. Gör övningarna och lär er mer om konsumtion och kopplingen till ett hållbart samhälle.
Passar för: år 3-6, so, sv, no, livskunskap, 1–2 lektioner.
Syfte: Att skapa medvetenhet om hur konsumtion påverkar miljön samt att reflektera över de egna och familjens köpvanor.
Här finns lite bakgrund till dagen.
Övning 1
Passar för: Åk 3-6
Syfte: Att skapa medvetenhet om hur ett litet köp skadar miljön
Tidsåtgång: 40 min
Förberedelser: Tillgång till internet för at visa filmen. Kopiera upp listan med viktiga ord från filmen.
Ladda ner listan här.
Genomförande:
1. Visa filmen Outside the box för klassen (den är sju minuter).
2. När ni har tittat en gång går ni igenom viktiga ord från filmen. Dela ut listan och låt eleverna parvis diskutera betydelsen av orden. Be eleverna om hjälp att fylla på listan. Gå igenom ord som de är osäkra på.
3. Be eleverna att ringa in fem ord som de är säkra på betydelsen av.
4. Para ihop eleverna två och två. Berätta att de nu ska vara filmens berättare. Sätt på filmen igen men stäng nu av ljudet. Bäst blir det om du spolar fram 2 minuter 30 sekunder (där beskrivningen av hur miljön tar skada börjar). Säg att eleverna ska använda sina fem ord till att berätta för varandra om filmen.
Till exempel så här (de understrukna orden är de som eleven hade ringat in):
"För att tillverka din spelare måste man ta upp material från berggrunden, t ex olja. Sen måste materialet transporteras och packas. Ibland används ämnen och kemikalier som skadar marken. När man ska tillverka kläder går det åt mycket vatten som det är brist på i många länder…"
När eleven har berättat om sina ord startar du filmen på samma ställe som förra gången. Nu ska den andra personen berätta om sina ord (det brukar bli några långa pauser och en del fniss). Byt gärna partner flera gånger och låt eleverna ringa in nya ord. Kanske utökar en del antalet ord? I denna övning tränar de sin argumentationsförmåga och blir bekanta med många viktiga men svåra uttryck.
Övning 2
Passar för: Åk 3-6
Syfte: att reflektera över sina egna och familjens köpvanor
Tidsåtgång: 20-40 min
Förberedelser: Tillgång till internet för att visa artikeln.
Diskutera i klassen:
1. Tror ni att det kommer bli lätt eller svårt att inte handla något på en hel dag?
2. Den köpfria dagen är en lördag. Vad brukar medlemmarna i din familj handla på lördagar? Räkna gärna ut ungefär hur mycket pengar ni brukar spendera.
3. Vem i familjen kommer ha svårast att låta bli att handla?
4. Tror ni att det skulle varit lättare att låta bli om det vore en söndag? Varför?
5. Försök komma på så många fördelar som möjligt med att inte handla. Tänk både i stort och smått, alltså både på vad du tjänar på det och vad jorden tjänar på det. Berätta för varandra. T ex såhär: ”I min familj skulle vi kanske äntligen hinna spela Monopol istället för att åka till ett köpcentrum” och ”Världen skulle bli bättre för att man skulle minska utsläppen från alla transporter”.
6. Läs artikeln i Norran tillsammans, hur har ungdomarna i artikeln reagerat på En köpfri dag? Varför vill de uppmuntra andra att köpa saker?
7. Vilken är den allra viktigaste anledningen till att människor bör minska sin konsumtion, tycker ni? Här får ni lite förslag.
Koppling till läroplanen
Centralt innehåll i ämnet biologi: Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling.
Länkar – några artiklar från de senaste åren om En köpfri dag
Västerbottens-Kuriren: "Gör lördag till en shoppingfri dag"
Expressen: Köpfri dag för mindre konsumtion
Aftonbladet: Nobben för köpfri dag
Svenska Dagbladet: Fem frågor en köpfri dag
Övriga länkar
http://sv-se.facebook.com/enkopfridag
http://www.youtube.com/watch?v=U4ZRCsJc3Js