Klicka här Skicka sidan
Ellen_Johnson_Sirleaf

Årets fredspris – triss i kvinnor

Tre kvinnor med fokus på fredsarbete i Afrika och arabvärlden har tilldelats Nobels fredspris. Tawakkul Karman, Leymah Gbowee och Ellen Johnson Sirleaf är enligt Norska Nobelkommittén de som gjort mest för freden i världen under året som gått. Lär er mer om fredspristagarna och deras arbete.

Passar för: år 7–9, gymnasiet, so-ämnen, källkritik, genus, 1–6 lektioner.



Syfte:

• Att träna elevernas digitala kompetens genom att öva på att söka efter och sammanställa relevant information från olika källor
• Att öka elevernas kunskaper om två aktuella samhällsfrågor, den arabiska våren och den politiska utvecklingen i Liberia
• Att diskutera kvinnors kamp för fred i världen utifrån ett genusperspektiv

Uppgift 1: Personporträtt av årets fredspristagare

Träna förmågan att sammanställa information från olika källor samtidigt som eleverna får kunskap om årets fredspristagare.
Förberedelser: tillgång till internet
Tidsåtgång: ca 90 min.
Genomförande:
1. Låt eleverna arbeta självständigt, parvis eller i smågrupp med att ta reda på mer om årets fredspristagare. Till varje pristagare finns tre länkar till information om personen. Eleverna ska med hjälp av dessa källor besvara följande tre frågor:

  • Vem är hon?
  • Varför får hon Nobels fredspris?
  • Finns det någon kritik mot henne? Om ja, vad baseras den på?
2. Diskutera elevernas tankar kring övningen. Var den lätt eller utmanande? Vad upplever eleverna som problematiskt när de söker efter fakta?

Du kan välja att utöka övningen genom att lägga till följande två avsnitt:
1. Ge eleverna i uppgift att själva hitta ytterligare en källa till varje person. De ska kunna motivera sitt val. Varför är denna källa intressant, trovärdig etc.?
2. Diskutera de utvalda länkarna. Är dessa källor bra eller inte? Vad har de för styrkor/svagheter? Varför?

TAWAKKUL KARMAN
SVT: Tawakkul Karman kontroversiell pristagare
Dagens Nyheter: Tog av sig heltäckande slöjan
Wikipedia om Tawakkul Karman

LEYMAH GBOWEE
YouTube: Trailer för "Pray the devil back to hell"
Dagens Nyheter: Protestsångerna tvingade fram fred
Wikipedia om Leymah Gbowee

ELLEN JOHNSON SIRLEAF
Sydsvenskan: "Ma Ellen" har givit Liberia stolthet och hopp tillbaka
Sveriges Radio: Hyllad fredspristagare utmanas om presidentpost
Wikipedia om Ellen Johnson Sirleaf

Kort fakta om alla tre pristagare hittar du här.

B. Fler fredskämpar värdiga priset?

Fredspristagarna har förmånen att få stor uppmärksamhet i media men runtom i världen jobbar många i det tysta för fred och mänskliga rättigheter. Anna Ek, ordförande för Svenska freds- och skiljedomsföreningen har fem förslag på personer och organisationer som hon anser värdiga att motta fredspriset. Tyck till om hennes förslag.
Förberedelser: tillgång till internet alternativt uppkopierat underlag
Tidsåtgång: ca 60 min.
Genomförande:
1. Låt eleverna gå in på Annas blogg och läsa mer om hennes fem förslag. Du kan också printa ut sidan men då försvinner länkmöjligheten.

2. Arbeta i smågrupper med följande:

  • Gör en ”topp tre- lista” över de olika förslagen, motivera
  • Är någon av Annas förslag mer värdigt att motta fredspriset än årets tre pristagare? För att besvara frågan behöver eleverna känna till pristagarna och deras arbete, förslagsvis genom att ha arbetat med övning A ovan.
  • I Nobels testamente står det att fredspriset ska gå till en den ”som under föregående år har verkat mest eller bäst för folkens förbrödrande och afskaffande eller minskning af stående arméer samt bildande och spridande af fredskongresser”. Har eleverna någon person eller organisation som de själva skulle vilja nominera?

Mer om Svenska freds- och skiljedomsföreningen här.

C. Be djävulen tillbaka till helvetet – en film om kvinnokampen i Liberia

Liberias kvinnor tvingade männen till förhandlingsbordet och fick slut på ett blodigt inbördeskrig.
Förberedelser: möjlighet att kunna se film via SVTPlay
Tidsåtgång: ca 90-120 min.
Genomförande:
1. Se filmen ”Be djävulen tillbaka till helvetet”. Filmen är 57 minuter lång och handlar om hur Liberias kvinnor tvingade männen till förhandlingsbordet och fick slut på ett blodigt inbördeskrig. Filmen finns tillgänglig på SVTPlay fram till 8 november 2011. Observera att filmen innehåller mycket starka bilder och lämpar sig bäst för gymnasiet.

2. Diskutera:

  • Vad i filmen gjorde störst intryck på eleverna?
  • Vilken roll spelade religionen i kvinnornas kamp?
  • Är det tänkbart att protesten skulle lett till samma resultat om det hade varit män som lett den?
  • Vad kan det finnas för anledningar till att krigsherrarna lyssnade till kvinnorna?
  • Vilken roll spelade FN och världssamfundet för freden i Liberia?
  • Känner eleverna till några andra ickevålds- protester som resulterat i samhällsförändring? (Ett exempel är Ghandi i Indien)
  • Vad kan det finnas för anledning till att endast 12 kvinnor har tilldelats Nobels fredspris (sedan det delades ut första gången 1901) trots att många kvinnor varit aktiva i och ledare för kampen för fred?

Koppling till skolans styrdokument:

Lgr 11, ur Kursplan för Samhällskunskap:

Samhällskunskapsämnets syfte och roll i utbildningen är bland annat att ge eleverna möjlighet att göra observationer och att använda olika informationskällor. Detta för att utveckla förmågan att söka, granska, strukturera och värdera fakta samt att integrera, redovisa och gestalta den nya kunskapen.

Ämnet tar upp flera av de ödesfrågor som berör såväl den enskilde individen som hela det internationella samhället. Globaliseringen innebär en sammanflätning av såväl ekonomier som kulturer och därmed ett ökat beroende mellan länder.

Motsvarande kopplingar finns även för gymnasieskolan.

 
  /0 Svar 

BETYGSÄTT ÖVNINGEN!

Dålig  

Jättebra

 

Lägg till kommentar

Säkerhetskod
Uppdatera