Klicka här Skicka sidan
Flaggor_utanfor_FN_cc

FN och den palestinska staten

Den 23 september 2011 lämnade palestiniernas president Mahmoud Abbas in en FN- ansökan om ett erkännande av den palestinska staten och fullt medlemskap i FN. Mediebevakningen av frågan innehåller många svåra termer. Hjälp eleverna att knäcka koden genom ett spännande informationssök i smågrupper.

Passar för: år 6–9, gymnasiet, so, källkritik, 2–3 lektioner.



Syfte:
  • Att träna elevernas digitala kompetens genom att träna på att söka efter relevant information från olika källor
  • Att öka elevernas kunskaper om FN genom att utgå från ett konkret och aktuellt exempel, Palestinas ansökan om medlemskap i FN.

Genomförande:

Passar för: år 6-9 (främst år 8-9) samt gymnasiet i ämnet samhällskunskap
Förberedelser: kopiera upp artikeln i Sydsvenskan samt kopieringsunderlag. Övningen kräver tillgång till internet. Ladda ner kopieringsunderlaget här.
Tidsåtgång: ca 120 min.
1. Läs artikeln Spänd väntan på Palestinas FN-ansökan i Sydsvenskan, antingen i helklass, enskilt eller i smågrupp.

2. Diskutera med eleverna vad de tycker om artikeln.

  • Är den lätt/svår att läsa? Varför?
  • Vilka ord skulle de behöva en förklaring till?
  • Skulle de läst artikeln på egen hand? Varför/varför inte?

3. Dela in gruppen i sju grupper och be en representant ur varje grupp att komma fram och dra en lapp med en ”FN-term” tagen ur artikeln (se kopieringsunderlaget ).

4. Ge eleverna i uppgift att söka information om den ”FN-term” de fått. De ska kunna förklara var ordet står för inför resten av klassen på ett lättfattligt sätt.

5. Läs artikeln igen högt i helklass. Varje gång ni kommer till en ”FN-term” som en grupp förberett ska gruppen ropa stopp. Gruppen får sedan förklara vad termen innebär innan ni läser vidare.

Arbeta vidare:

Förslagsvis kan ni samla elevernas förklaringar skriftligt i en ”FN-ordbok” som ni efter övningen fortsätter att utöka som ett led i arbetet inför FN-dagen den 24 oktober.
Du kan också välja att diskutera elevernas källval. Var hittar de den förklarande informationen till sin ”FN-term”? Varför anser de att den källan är tillförlitlig?

Bakgrundsinformation om FN

Förenta Nationerna är en organisation som består av självständiga stater som sammanslutit sig för att arbeta för fred i världen och ekonomiska och sociala framsteg.
Organisationen bildades den 24 oktober 1945 då FN:s stadga antogs. Andra världskriget var slut och målet var en bestående världsfred. Alla människor skulle få ett bättre liv och kränkningar av mänskliga rättigheter skulle bekämpas. Alla nationer skulle fritt få bestämma sin framtid. Från början hade FN 51 medlemsländer, i dag har antalet medlemmar ökat till 193. Det är ett världsforum där oberoende nationer träffas för att diskutera och fatta beslut i globala frågor som angår dem enskilt eller kollektivt.
Organisationen hjälper till att lösa internationella konflikter och att formulera policies om frågor som rör oss alla.

FN har fyra huvudmål:

  • att bevara fred i hela världen
  • att utveckla vänskapliga förbindelser mellan länder
  • att genom internationellt samarbete förbättra levnadsvillkoren för alla människor och främja respekten för mänskliga rättigheter
  • att vara ett forum där länder kan enas om hur de ska nå dessa mål

Den 24 oktober firas FN-dagen till minne av att FN-stadgan trädde i kraft den dagen.

Källor:
Svenska FN-förbundet
Förenta Nationernas regionala informationskontor för Västeuropa

Koppling till läroplanen:

Lgr 11, ur Kursplan för Samhällskunskap:
Samhällskunskapsämnets syfte och roll i utbildningen är bland annat att ge eleverna möjlighet att göra observationer och att använda olika informationskällor. Detta för att utveckla förmågan att söka, granska, strukturera och värdera fakta samt att integrera, redovisa och gestalta den nya kunskapen.

Ämnet tar upp flera av de ödesfrågor som berör såväl den enskilde individen som hela det internationella samhället. Globaliseringen innebär en sammanflätning av såväl ekonomier som kulturer och därmed ett ökat beroende mellan länder.

 
  /1 Svar 

BETYGSÄTT ÖVNINGEN!

Dålig  

Jättebra

 

Lägg till kommentar

Säkerhetskod
Uppdatera