Tryggare kan ingen vara?
Den 24 oktober är det FN-dagen. Men hur står det egentligen till med de svenska barnens rättigheter? Trots att regeringen 2007 införde målet att inga barn ska vara bostadslösa har 1900 barn vräkts sedan dess. Gör uppgifterna och diskutera orsaker och konsekvenser.
Passar för: år 1-6, so, sv, 1–2 lektioner.
Syfte: Att fundera över orsaker till att barnfamiljer vräks och hur man kan påverka detta, samt att diskutera konsekvenser av att vara ung och bostadslös.
Uppgift 1
Passar för: Åk 1-6
Syfte: Att fundera över orsaker till att barnfamiljer vräks och hur man kan påverka detta.
Förberedelser: Tillgång till internet för att visa länken till Barnkonventionen samt klippet på SVT Play.
Tidsåtgång: 40 min
Genomförande: Öppna länken och läs igenom Unicefs barnkonvention.
Låt eleverna välja en av punkterna som de förstår och tycker är viktig. Låt dem skriva av den på en lapp och läsa upp den för klassen.
Titta sedan på inslaget från SVT Play (det är bara drygt en minut).
Diskutera:
- Vad betyder ordet ”vräks”?
- Sanna Richter i inslaget arbetar på Stadsmissionen. Det är en ideell verksamhet. Vad gör sådana?
- Hon menar att många vuxna skäms mer för att berätta att de har dålig ekonomi än att de till exempel har problem i sitt äktenskap. Tror ni att det stämmer? Varför i så fall?
- Brukar era föräldrar prata om att de har dåligt med pengar?
- Sanna i inslaget tror att en anledning till att föräldrar har svårt att sköta sin ekonomi är att de har dålig social förmåga eller har en diagnos. Vilka av följande argument tror ni kan medföra att föräldrar inte betalar hyran?
- De har svårt att räkna
- De tjänar väldigt lite pengar
- De är arbetslösa
- De tycker inte att det är viktigt
- De handlar andra saker
- De har problem med att spara och handlar på impuls
- De är dåliga på att planera
- De har dåligt med vänner och släkt som kan hjälpa till
- De missbrukar
- De är ledsna
Säkert kom ni fram till att flera av argumenten stämde. Gå igenom ord som ni är osäker på betydelsen av. Sätt gärna en stjärna framför de tre viktigaste argumenten. Jämför med varandra. Valde ni samma?
Diskutera i klassen vad man kan göra för att förändra det här. Lista alla förslag ni kommer på. Här är några förslag:
- Skriv en insändare till tidningen
- Skriv till Stefan Attefall som är civil- och bostadsminister
- Skriv till Göran Hägglund som är socialminister
- Här finns mejladresser till ministrarna
- Skriv till bostadsbolag och byggbolag och uppmana dem att inte vräka barnfamiljer och att bygga fler lägenheter
- Ta kontakt med ideella organisationer…
Säkert kan ni komma på fler förslag!
Uppgift 2
Passar för: åk 4-6
Syfte: Att diskutera konsekvenser av att vara ung och bostadslös.
Tidsåtgång: 40 min
Genomförande: Lyssna på inslaget från Sveriges Radio. Det är en diskussion mellan direktören för Stadsmissionen och socialborgarrådet Anna König Jerlmyr om att vara tonåring och bostadslös.
Sätt er sedan i ring och gör värderingsfrågorna. Håller ni med så byter ni plats. Annars sitter ni kvar.
- Antalet barnfamiljer som vräks har ökat
- En del ungdomar flyttar hemifrån frivilligt
- En del hemlösa ungdomar använder droger
- Om min familj blev av med sin bostad vet jag vem jag skulle be om hjälp
- Alla föräldrar tar bra hand om sina barn
- Alla barn i Sverige borde ha ett hem
- Det verkar roligt att bo hemma hos en kompis jämt
- Föräldrar som missbrukar använder pengarna till droger istället för hyra
- En del tonåringar bråkar så mycket med sina föräldrar att de rymmer hemifrån
- Om en kompis berättar att han eller hon är hemlös ska man berätta det för en vuxen
- Socialtjänstens uppgift är att hjälpa människor som har det svårt
- En del hemlösa ungdomar sover i avgångshallen på Arlanda
- Jag kan lista ut varför hemlösa ungdomar får problem i skolan
- Om man inte vill gå till socialtjänsten kan man söka hjälp hos Stadsmissionen, Röda korset, BRIS eller liknande
- Ensamstående föräldrar har ofta sämre ekonomi
- Om föräldrarna har svårt att betala hyran borde familjen få bo gratis
- Det byggs för lite lägenheter
Fundera över hur ni kan påverka att alla barn och ungdomar ska ha en bostad. Gör gärna uppgifterna i Uppgift 1.
Fler länkar
Göteborgs-Posten: Allt fler barnfamiljer vräks
Västerbottens-Kuriren: Risk för fler hemlösa
Sveriges Radio P4: Viktigt att inte vräka barnfamiljer
Ytterligare lektionstips från Mediekompass: FN-dagen och barnkonventionen - vad är barns rättigheter?
Koppling till läroplanen
Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med de mänskliga rättigheterna och med demokratiska processer och arbetssätt. Den ska också bidra till att eleverna tillägnar sig kunskaper om, och förmågan att reflektera över, värden och principer som utmärker ett demokratiskt samhälle (syftet med ämnet samhällskunskap).
Kommentarer