Den arabiska revolutionen fyller 1 år
Den 25 januari 2012 är det ett år sedan folket i Egypten, inspirerade av revolutionen i Tunisien, lyckades ockupera Tahrir-torget i Kairo. Bena tillsammans med eleverna ut vad som hände när folket i stora delar av arabvärlden reste sig mot makten. Övningen innehåller bilder och ljudreportage.
Passar för: år 6–9, gymnasiet, demokrati, so, värdegrund, 2 lektioner.
Syfte: att ge eleverna möjlighet att reflektera kring händelserna i arabvärlden 2011.
Uppgift: Revolutionsåret 2011
Använd ljud och bild för att teckna förloppet för den arabiska revolutionen 2011.
Tidsåtgång: ca 120 min. Du kan själv välja delar ur upplägget för att minska eller öka tidsåtgången.
Förberedelser: Möjlighet att visa bild och spela upp ljud via internet för ett gemensamt moment i helklass. Eleverna behöver tillgång till dator med uppkoppling för uppgift B.
Genomförande:
1. Inled momentet genom att visa bilden här.
Frågor till bilden:
- Vad ser ni på bilden (beskriv)?
- När i tiden kan den vara fotograferad?
- I vilket land kan den vara fotograferad?
- Vad väcker den för känsla hos dig?
- Är det något särskilt du fastnar för i bilden, vad?
- Vad tror du att fotografen vill förmedla?
Om bilden:
Bilden visar hundratusentals människor på Tahrir-torget i Kairo som har samlats för att kämpa för sin frihet. Berätta gärna att unga människor var pådrivande i revolterna och protesterade på ett sätt som deras föräldrar i många fall inte vågat.
2. Lyssna på Kajsa Boglinds årskrönika i Sveriges Radio över revolutionsåret 2011. Programmet är ca 45 min långt.
Efter att ha lyssnat på programmet kan du välja att antingen göra övning A eller övning B eller kombinera båda, beroende på tidstillgång och vad som passar dig och dina elever bäst.
A. Frågor/diskussionsuppslag till radioprogrammet:
- Vad var den tändande gnistan till upproret i Tunisien?
- Vilken roll spelade militären i de olika upproren? Vad var t. ex skillnaden mellan militären i Bahrain och Egypten?
- Vad spelade medier som t.ex Facebook för roll i revolutionerna?
- Vad fanns det för anledningar till människors missnöje med sittande regimer?
- Varför fick upproret i Libyen internationellt militärt stöd men inte resningen i Syrien?
- Vilka krafter fick makten i Egypten efter valet?
- Vilka förklaringar finns det till att just dessa partier fick folkets stöd?
B. Ge eleverna bildlänkarna nedan. Alla bilder kan kopplas till den arabiska revolutionen och saknar bildtext.
1. Låt eleverna enskilt studera bilderna och fundera på hur de kan kopplas till temat “den arabiska revolutionen” och radioprogrammet de lyssnat till. Varje bild kan ha en mängd olika kopplingar beroende på hur eleverna associerar. Uppmuntra dem gärna att tänka fritt.
2. Varje elev summerar sedan sina tankegångar skriftligt.
3. Arbete i smågrupper där eleverna får berätta för varandra hur de tänkt.
4. Varje grupp ska sedan gemensamt hitta två bilder som de vill lägga till (och som visar något perspektiv som de givna bilderna inte ger).
5. Låt grupperna i helklass berätta för varandra vilka bilder de valt att lägga till och varför.
Länkar till bilderna:
1. Bild från Business Insider
2. Bild från Dawn.com
3. Bild från The Guardian
4. Bild från Sveriges Radio
Till hjälp för dig som lärare hittar du här mer information om bilderna:
1. Business Insider: The Arab Spring finally matures
2. Dawn.com: Egypt military vows democracy after Mubarak’s fall
3. The Guardian: Gaddafi flies Italian women to Libya for 'cultural' tours - and romance
4. Sveriges Radio: Bakslag för demokratin?
Koppling till skolans styrdokument:
Genom undervisningen i ämnet samhällskunskap ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att analysera och kritiskt granska lokala, nationella och globala samhällsfrågor ur olika perspektiv.” Ur kursplanen för samhällskunskap för grundskolan, se sid. 199 i ”Läroplan för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet 2011”
På gymnasienivå ska eleverna ges förutsättningar att utveckla förmågan att analysera samhällsfrågor och identifiera orsaker och konsekvenser. Se ämnesplanen för samhällskunskap för gymnasieskolan.
Taggar:
Elevkategori:
År 6-9
Gymnasiet
Sfi
Vuxenutbildning
Ämne:
SO-ämnen
Teman:
Nyheter
Demokrati
Tidningens bilder